Angina u dzieci

Za rozwój anginy u dzieci w większości przypadków odpowiadają wirusy. Najczęściej obserwuje się zakażenia wirusami paragrypy, rynowirusami czy koronawirusami. Zazwyczaj pojawiają się w organizmie na skutek przeziębienia. Ponadto istnieją jeszcze wirusy, których miejscem docelowym jest gardło.

Jest to m.in. wirus EBV, który powoduję mononukleozę. W mniejszym stopniu angina powstaje na skutek infekcji bakteryjnej. Zazwyczaj jest to paciorkowiec Streptococcus pyogenes.

Dzieci z anginą najczęściej skarżą się na ból gardła, chrypkę, kaszel, podwyższoną temperaturę ciała czy gorsze samopoczucie. W zależności od formy anginy, wywołanej przez różne formy drobnoustrojów, choroba może mieć także inne, dodatkowe objawy. Angina trwa zazwyczaj ok. 10 dni.

Leczenie anginy polega w głównej mierze na podawaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Chory powinien zażywać także produkty lecznicze, które działają miejscowo na błonę śluzową gardła. Dzięki nim nieprzyjemne objawy się zmniejszają.

Diagnostyka anginy jest niezwykle ważna, ponieważ od niej zależy dalszy sposób postępowania. W przypadku wykrycia infekcji bakteryjnej dziecku podaje się antybiotyki. Niekiedy wykonuje się posiew wymazu, który pobrany został z gardła.