Atopowe zapalenie skóry u dzieci


sprawdź jakie występują objawy u noworodków zarażonych żółtaczką Hycamtin cena

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z tych chorób, które najczęściej rozwijają się w dzieciństwie. Bardzo często obserwuje się nawrót tej choroby, nawet jeżeli przez długi czas nie dawała żadnych objawów. AZS ma podłoże alergiczne.

U większości chorych stwierdza się zaburzone funkcjonowanie układu immunologicznego, co odzwierciedla się w podwyższonym stężeniu IgE. Immunoglobulina ta wchodzi w reakcję z alergenami, powodując rozwój charakterystycznych objawów alergicznych.

Pierwsze zmiany skórne mogą wystąpić już w pierwszym roku życia. Szacuje się, że jeśli oboje rodziców cierpi na AZS, zwiększa się ryzyko wystąpienia choroby u dziecka. Dziecko z atopowym zapaleniem skóry odczuwa silny świąd. Ponadto jego skóra jest bardzo sucha.

Z tego powodu należy unikać ubrań oraz przedmiotów, które mogą ją dodatkowo podrażniać. Dzieci z AZS nie powinny zakładać wełnianej odzieży, gdyż dolegliwości mogą się nasilić.

W ostrym przebiegu atopowego zapalenia skóry obserwuje się powstanie licznych grudek oraz pęcherzyków. U chorych często stwierdza się miejscowe łuszczenie skóry. U dzieci zmiany mogą obejmować różne partie ciała. Bardzo często mają charakter nieregularny.

Leczenie choroby polega przede wszystkim na unikaniu alergenów, które prowadzą do powstania zmian skórnych. Bardzo ważna jest także pielęgnacja skóry, czyli natłuszczanie jej kosmetykami o specjalnym składzie. W niektórych przypadkach stosuje się leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają świąd.

żółtaczka pokarmowa Wartec krem

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz