Choroby w wieku dziecięcym


U dzieci obserwuje się większą zachorowalność na poszczególne choroby. Najczęściej są to choroby zakaźne, które rozprzestrzeniają się przede wszystkim w przedszkolach czy żłobkach. W przypadku wielu z nich, mają one stosunkowo łagodny przebieg, bez poważniejszych komplikacji. Większe ryzyko powikłań istnieje w przypadku zachorowania osób dorosłych.

Do najczęstszych chorób wieku dziecięcego zaliczają się ospa wietrzna, różyczka, świnka czy szkarlatyna. Zaraźliwość wirusów, które odpowiadają za wywołanie chorób jest bardzo wysoka.

Na wiele z tych chorób opracowano skuteczne szczepionki, które znajdują się w obowiązkowym kalendarzu szczepień. Szczepienia zapewniają nabycie odporności na poszczególne choroby. W przypadku niektórych chorób szczepienia są wskazane, ale nieobowiązkowe.

U dzieci obserwuje się także wiele innych chorób, które nie są wynikiem infekcji bakteryjnych czy zakażeń wirusowych. Często spotykana jest alergia pokarmowa, przede wszystkim na mleko.

Zazwyczaj alergia ta mija samoistnie u starszych dzieci. Odmianą alergii jest atopowe zapalenie skóry. Jest to dolegliwość, która dotyczy głównie dzieci, rzadziej osób dorosłych. W przypadku dzieci niekiedy rozpoznawana jest wszawica oraz świerzb. Tego rodzaju choroby zazwyczaj można łatwo wyleczyć, w dodatku często bez pomocy lekarza.

Heparinum

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz