Krztusiec u dziecka

Krztusiec wywołują bakterię, które atakują przede wszystkim układ oddechowy. Zarażenie następuje w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym lub za pośrednictwem drogi kropelkowej. Okres inkubacji choroby trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni.

Przebieg krztuśca jest bardzo charakterystyczny, ponieważ można wyróżnić w nim trzy fazy, w trakcie których występują zróżnicowane objawy. Początkowo u dzieci obserwuje się katar, suchy kaszel i podwyższoną temperaturę ciała. Trwa to kilkanaście dni. W miarę rozwoju choroby dochodzi do produkcji toksyn bakteryjnych, które wytwarzają bardzo gęstą wydzielinę.

U dzieci występuje napadowy kaszel, zazwyczaj w nocy. Często obserwuje się trudności z oddychaniem, zaczerwienienie twarzy czy wysuwanie języka. Bardzo niebezpieczne są bezdechy, które zazwyczaj skutkują posinieniem skóry twarzy.

Napady kaszlu sprawiają, że dziecko jest bardzo wyczerpane. Krztusiec jest szczególnie niebezpieczny w przypadku małych dzieci. W niektórych przypadkach u najmłodszych, zamiast kaszlu pojawia się łzawienie czy kichanie.

Leczenie opiera się na zażywaniu antybiotyków, głównie w początkowej fazie choroby. Krztusiec może powodować różne następstwa, takie jak zapalenie płuc czy mózgu. Wówczas konieczna jest hospitalizacja dziecka.

cholinki miód zdrowotny produkowany przez naszą firmę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *