Krztusiec u dziecka


Krztusiec wywołują bakterię, które atakują przede wszystkim układ oddechowy. Zarażenie następuje w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym lub za pośrednictwem drogi kropelkowej. Okres inkubacji choroby trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni.

Przebieg krztuśca jest bardzo charakterystyczny, ponieważ można wyróżnić w nim trzy fazy, w trakcie których występują zróżnicowane objawy. Początkowo u dzieci obserwuje się katar, suchy kaszel i podwyższoną temperaturę ciała. Trwa to kilkanaście dni. W miarę rozwoju choroby dochodzi do produkcji toksyn bakteryjnych, które wytwarzają bardzo gęstą wydzielinę.

U dzieci występuje napadowy kaszel, zazwyczaj w nocy. Często obserwuje się trudności z oddychaniem, zaczerwienienie twarzy czy wysuwanie języka. Bardzo niebezpieczne są bezdechy, które zazwyczaj skutkują posinieniem skóry twarzy.

Napady kaszlu sprawiają, że dziecko jest bardzo wyczerpane. Krztusiec jest szczególnie niebezpieczny w przypadku małych dzieci. W niektórych przypadkach u najmłodszych, zamiast kaszlu pojawia się łzawienie czy kichanie.

Leczenie opiera się na zażywaniu antybiotyków, głównie w początkowej fazie choroby. Krztusiec może powodować różne następstwa, takie jak zapalenie płuc czy mózgu. Wówczas konieczna jest hospitalizacja dziecka.

cholinki miód zdrowotny produkowany przez naszą firmę

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz