Nagminne zapalenie przyusznic


Nagminne zapalenie przyusznic znane jest także pod nazwą świnka. Zakażenie wirusem świnki powoduje duży obrzęk ślinianek, najczęściej przyusznych. Okres inkubacji świnki może wynosić nawet kilka tygodni. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z chorą osobą.

U dziecka początkowo rozwija się gorączka, która trwa kilka dni. Następnie obserwuje się nabrzmienie ślinianek przyusznych. W niektórych przypadkach, wirus atakuje także inne ślinianki. U dzieci ze świnką obserwuje się problemy z mówieniem oraz jedzeniem. Często skarżą się również na bóle ucha.

Leczenie polega na podawaniu środków, które łagodzą dolegliwości. Dziecko może zażywać leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Ze względu na to, że dziecko miewa problemy z przełykaniem, należy wprowadzić dietę lekkostrawną. Choroba zazwyczaj nie powoduje żadnych następstw.

W niektórych przypadkach stwierdza się problemy ze słuchem bądź zapalenie jąder. Świnka może mieć również bardziej poważny przebieg. Wówczas obserwuje się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W takiej sytuacji należy wprowadzić stosowane leczenie. Nierzadko chory wymaga hospitalizacji.

Choroba mija samoistnie. Zachorowanie zapewnia nabycie odporności już na całe życie. Obecnie szczepienie na świnkę jest obowiązkowe u małych dzieci. Szczepionka występuje w formie skojarzonej.

http://www.gsk.com.pl/produkty/Bactroban-20-masc-do-nosa.html

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz