Świerzb i wszawica u dzieci


Świerzb i wszawica zaliczane są do chorób zakaźnych. Za ich wywołanie odpowiedzialne są odpowiednio świerzbowce oraz wszy głowowe, łonowe lub odzieżowe.

Wszy rozprzestrzeniają się najczęściej w wyniku bezpośredniego kontaktu z owłosioną skórą głowy. Dziecko z wszawicą może skarżyć się na dokuczliwy świąd głowy. Charakterystycznym objawem są żywe wszy, które obecne są we włosach dziecka. Leczenie polega na stosowaniu preparatów o działaniu miejscowym. Dziecku należy także często przeczesywać głowę. Dzięki temu można usunąć martwe wszy.

Świerzb również rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt. Świerzbowce doprowadzają do powstania stanów zapalnych, które objawiają się bardzo silnym świądem, dokuczliwym zwłaszcza w nocy. Zmiany wywołane przez świerzbowce zlokalizowane są zarówno na rękach i stopach, jak i tułowiu.

W przypadku podejrzenia świerzbu, należy udać się z dzieckiem do dermatologa. Ten zazwyczaj przepisuje maści, które wspomagają leczenie. Maść powinna być stosowana przez całą rodzinę. Dziecko musi także przestrzegać higieny osobistej.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz