Szkarlatyna u dzieci


Szkarlatyna jest także znana pod nazwą płonica. Wywołują ją poszczególne paciorkowce, które wytwarzają toksynę bakteryjną. Bakterie te powodują także rozwój określonych typów anginy. Z tego powodu zarazić można się od chorego zarówno na anginę, jak i szkarlatynę.

Bakterie rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Mogą także bytować na różnych przedmiotach. Okres inkubacji jest bardzo krótki i wynosi zazwyczaj kilka dni.

Podstawowymi objawami choroby jest podwyższona temperatura ciała oraz wysypka. Zmiany skórne uzależnione są od wrażliwości danego organizmu na toksynę bakteryjną. Dziecko może odczuwać również bóle gardła czy brzucha. Zmieniona skóra jest szorstka.

Wysypka może samoistnie zaniknąć nawet po kilku godzinach, ale w niektórych przypadkach trwa to nawet kilka dni. W miarę rozwoju choroby obserwuje się także złuszczanie skóry oraz wystąpienie białawego nalotu na języku.

Choroba charakteryzuje się licznymi powikłaniami. Niekiedy następstwem jest zapalenie ucha środkowego bądź węzłów chłonnych. Ze względu na to, że paciorkowce mogą wytwarzać nawet 3 różne rodzaje toksyny, na szkarlatynę można zachorować nawet trzykrotnie.

Leczenie płonicy opiera się na zażywaniu antybiotyków. Można stosować także leki przeciwgorączkowe. Jeżeli choroba ma ostrzejszy przebieg, zazwyczaj wymagana jest hospitalizacja dziecka.

Twinrix Junior cena Poczytaj o tym co to jest choroba meningokokowa

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz