Ospa wietrzna

Jedną z chorób charakterystycznych dla wieku dziecięcego jest ospa wietrzna. Wywołuje ją wirus Varicella-zoster. VZV powoduje także inną chorobę – półpasiec. Zakażenie odbywa się w wyniku bezpośredniego kontaktu z zarażonym. Choroba cechuje się jedną z najwyższych zaraźliwości.

Jeszcze zanim pojawią się objawy tej choroby, osoba zarażona powoduje rozprzestrzenianie się wirusów. Najczęściej odbywa się to drogą kropelkową, np. poprzez kichanie. Okres inkubacji choroby może trwać nawet 3 tygodnie.

W przypadku dzieci najczęściej obserwuje się łagodny przebieg. Początkowo pojawia się podwyższona temperatura ciała. Chory może się też skarżyć na ból głowy oraz pogorszenie nastroju. Następnie pojawiają się zmiany skórne, najczęściej w formie pęcherzyków i grudek, które stopniowo zasychają.

Wysypka skórna obejmuje całe ciało, chociaż początkowo umiejscawia się zazwyczaj na tułowiu. Zmianom towarzyszy bardzo silny i dokuczliwy świąd. Rozdrapywanie zmian prowadzi do powstawania blizn i zwiększa możliwość rozwoju infekcji bakteryjnej.

Jeżeli ospa wietrzna ma łagodny charakter, dziecku podaje się leki, które obniżają temperaturę ciała. Wskazane jest również stosowanie środków, które zmniejszają świąd. Nanosi się je miejscowo. Leki te powodują wysuszanie zmian skórnych. Choroba mija samoistnie.

W jej cięższych postaciach, dziecku podaje się farmaceutyki, które ograniczają namnażanie wirusa.

Avamys 1mg/500