Przebieg odry u dziecka


spowodowana nadmierną hemolizą żółtaczka u niemowląt nie zagraża życiu Infanrix

Odra zaliczana jest do chorób bardzo zakaźnych. Za jej wywołanie odpowiadają wirusy. Cechą charakterystyczną tej choroby jest wystąpienie wysypki.

Wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Czas inkubacji trwa kilkanaście dni. Chory może zarażać, nawet jeśli nie wie, że ma odrę, gdyż nie wystąpiły jeszcze żadne objawy.

Początkowo u dziecka stwierdza się podwyższoną temperaturę ciała. Często dochodzi do tego bardzo męczący, suchy kaszel. U niektórych dzieci rozwija się zapalenie gardła wraz z zapaleniem spojówek, czemu towarzyszy światłowstręt. Następnie stopniowo dochodzi do powstania wysypki. Zmiany skórne umiejscowione są niemal na całym ciele. W momencie zanikania wysypki obserwuje się łagodne złuszczanie naskórka.

Choremu dziecku podaje się leki przeciwgorączkowe. Dziecko powinno spożywać zwiększoną ilość płynów, żeby zapobiec odwodnieniu. Odra cechuje się wystąpieniem licznych powikłań. Do najpoważniejszych zalicza się zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego oraz biegunkę.

Niekiedy dochodzi do poważniejszych zaburzeń o podłożu neurologicznym. Zazwyczaj jest to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu. Profilaktyka przeciw tej chorobie polega na aplikacji odpowiedniej szczepionki.

Zantac tabletki powlekane 150 żółtaczka

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz