Różyczka u dzieci

Wirus różyczki rozprzestrzenia się głównie przez drogę kropelkową. Bezpośredni kontakt z chorym powoduje przeniesienie wirusa na zdrową osobę. Wirus może także bytować w wydzielinie nosowej, w kale czy w moczu osoby zarażonej. Okres inkubacji wynosi najczęściej kilka tygodni, jednakże osoba zakażona może rozsiewać wirusa jeszcze przed wystąpieniem objawów choroby.

Różyczka jest jedną z tych chorób, którą można się zarazić w przedszkolu bądź żłobku. W przypadku dzieci choroba jest dość łagodna i zazwyczaj nie powoduje żadnych następstw. Największa liczba zachorowań przypada zimą lub na wiosnę.

Początkowo objawy różyczki mogą być mylone z grypą. U chorego dziecka można zaobserwować podwyższoną temperaturę ciała, bóle głowy i mięśni, a także gorsze samopoczucie. W miarę rozwoju choroby dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych.

Najbardziej charakterystycznym objawem różyczki jest jednak drobna wysypka, która pokrywa niemal całe ciało. Zmiany skórne zanikają po kilku dniach, zazwyczaj nie powodując powstania blizn. W niektórych przypadkach w trakcie trwania choroby nie dochodzi do powstania zmian skórnych.

Obecnie dostępna jest szczepionka przeciw tej chorobie, która jest obowiązkowa dla dzieci. Przyjmuje się ją w kilku dawkach.

Volumatic